Invisalign Telsiz Ortodonti

Invisalign Ortodonti Nedir

Invisalign tedavisi yüksek teknolojide üretilen ve kişiye özel hazırlanan bir dizi şeffaf plaklardan oluşmuş bir ortodontik tedavi yöntemidir.

Bu tedavi sayesinde ortodontik tedavi gördüğünüz anlaşılmaz ve sosyal hayatınızda hiçbir kısıtlama olmadan, özgürce gülerek çapraşık dişleriniz düzeltilmiş olur.

Invisalign Ortodonti Avantajları Nedir.

  • Ağız içinde herhangi bir tel veya metal parçası olmadığı için batma ve yara oluşumu olmaz.
  • Şeffaf plak tedavisi geleneksel tel tedavisine göre daha ağrısızdır ve daha kısa sürer.
  • Tedavi sonucu dişlerin alacağı pozisyonlar önceden görülüp, değerlendirilebilir.
  • Kullanılan plaklar Şeffaf olduğu için estetiktir ve kolay kolay fark edilmez.
  • Plaklarınızı yemek yerken, bir şey içerken ya da diş fırçalarken kolayca çıkartabilir, dilediğiniz yemeği yiyebilirsiniz.
  • Hem gençlerde hemde yetişkinlerde kolayca kullanılabilir

Invisalign Tedavi Öncesi Ne Gibi Hazırlıklar Yapılır

Invisalign tedavisinden önce bir hazırlık yapılması gerekiyor mu?
Tedaviye başlamadan önce bütün çürüklerin ve diş taşlarının temizlenmiş olması ve tüm bakımların tamamlanmış olması gerekir. Kişiye göre doktorunuz 20 yaş dişlerinizin de çekimini isteyebilir. Tüm bunlar tamamlandıktan sonra 3 boyutlu tarama yöntemi ile dijital ölçü alınır ve tedavi planı oluşturularak plaklar hazırlanır. Plaklar takılmadan önce kuvvet uygulamaya yarayan ataçman denilen küçük çıkıntılar dişler üzerine yerleştirilerek plak kullanımlarına başlanır. Köprü, implant gibi protetik işlemler gerekiyor ise invisalign tedavisi tamamlandıktan sonra yapılabilir

Gelişen teknoloji sayesinde invisalign tedavisi ile artık daha karmaşık vakalarda yeterli sonuç elde edilebiliyoruz. Aynı zamanda bazı zor diş hareketlerini elde etmek amacıyla invisalign plaklarını çeşitli mekaniklerle uyumlandırıp başarılı estetik sonuçlar elde etmek artık mümkün.

İnvisalign tedavisi genellikle braket takmak istemeyen yetişkin hastalarda tercih edildiği biliniyorsa da, artık gençlerde ve büyüyen çocuklarda bile kullanılan bir yöntem oluyor.

Invisalign Tedavide Sık Sorulan Sorular

dişler bir yandan düzeltilirken diğer yandan  ortodontik tedavi uygulandığının hiç belli olmamasıdır. Diğer yöntemlerin aksine invisalign yönteminde dişlerin yüzeyine yapıştırılan teller olmadığıni çin fark edilemesi oldukça zordur.

Dişlerin hareket etmesi ve istenilen yöne göre belirlenen pozisyonlar için seri şeklinde üretilen invisalign plaklarının her biri 0.05 mm’ lik hareket yaratır. her plak 15 gün boyunca takılır ve sonra sıradaki diğer plağa geçilir.

Sanal ortamda tedavi planlamanız yapıldıktan sonra sonucu üç boyutlu olarak görebileceğiniz gibi, tüm tedavi süresi boyunca dişlerinizin bütün pozisyonlarını da sanal ortamdan gözlemleyerek takip edebilirsiniz.

Tüm yaş grupları için uygulanabilen bir ortodontik tedavidir. Tabi ki yine de tedaviyi uygulamak için uygun olup olmadığınıza, doktorun yapacağı muayene sonunda kesin olarak karar verilebilmektedir. Bu yöntemle orta veya hafif diş çapraşıklıkları tedavi edilebildiği gibi, diş çekimi gerektiren daha zor tedavilerde yapılabilmektedir.

Günlük yaşamınızı sosyolojik olarak olumsuz etkilememesi Invisalign’in en büyük avantajıdır. Invisalign ağzınızda hemen hemen hiç görünmez ve tedavi bitene kadar gülümsemenizi saklamak zorunda kalmazsınız.
Plaklar yemek yerken çıkarılmakla birlikte birşeyler içerken çıkarılmak zorunda değildir. Diş fırçalarken de plaklar çıkarılarak rahatlıkla ağız bakımı yapılabilir.
Plakların yapımında yumuşak malzeme kullanılır ve metal içermediği için diş ile diş etlerinde rahatsızlık  yaratmaz.

Kontroller ayda 1 olacak şekilde planlanır ve her seferinde size 2 adet yeni şeffaf plak verilir. Bu plakları 15 günde bir değiştirmeniz gerekmektedir. Tedavi sürenizi sizin için üretilen plak sayısı belirler; 20 plak üretilmiş ise tedaviniz 10 ay sürecektir gibi.

Dişlerin hareket ettirilebilmesi için şeffaf plaklar tarafından bir kuvvet uygulanır ve bu yüzden plaklar ilk takıldığında bir baskı hissi olabilir ancak dişleriniz bu baskıya kısa bir süre sonra alışacaktır.

Şeffaf plakların gün içerisinde ortalama 20 saat takılması gerekir; sadece yemek yerken çıkartılması önerilmektedir. Onun dışındaki acil ve önemli durumlar için plakları çıkardığınız süre 1 saati geçmemelidir.

Ilık ya da serin içecekler içiyorsanız çıkarmanıza gerek yoktur fakat çay, kahve gibi sıcak içecekler içerken çıkartmanız önerilir; çünkü Invisalign plakları thermoplastik yapıdadırlar ve sıcaklıkla deforme olabilir.

İlk  1-2 günlük alışma sürecini atlattıktan sonra konuşurken bir sıkıntı yaşanmaz. Ancak topluluk karşısında ya da bir toplantı sırasında çok uzun süre konuşmak gerekli ise 1-2 saatle sınırlı kalmak suretiyle invisalign plaklarınızı çıkarabilirsiniz

Invisalign plaklarınızı her sabah ve her akşam ılık suyun altında diş fırçası ile nazikçe ve sıvınsabın kullanarak temizleyebilirsiniz. Ayrıca tedavi başlarken size verilen kit içindeki temizleme tabletlerini de kullanabilirsiniz.

Belli bir süreden sonra sigara içmeyen bir kişiye göre plaklar da  sararma olabilir. Ancak plaklar 15 günde bir yenisiyle değiştirileceği için bu sararma sizi çok etkilemez.

Invisalign tedavi süresi kişiye ve tedavi planlamasına göre değişmekle birlikte hareket istenmeyen bölgeye kuvvet uygulanmadığı zaman normal ortodontik tedavi süresine göre daha kısa olabilir. Bu teknoloji özellikle hafif ve orta şiddetteki çapraşıklıklarda kullanıldığı zaman invisalign tedavi süresi daha kısa olabilmektedir.

Tedaviye başlamadan önce bütün çürüklerin ve diş taşlarının temizlenmiş olması ve tüm bakımların tamamlanmış olması gerekir. Kişiye göre doktorunuz 20 yaş dişlerinizin de çekimini isteyebilir. Tüm bunlar tamamlandıktan sonra 3 boyutlu tarama yöntemi ile dijital ölçü alınır ve tedavi planı oluşturularak plaklar hazırlanır. Plaklar takılmadan önce kuvvet uygulamaya yarayan ataçman denilen küçük cıkıntılar dişler üzerine yerleştirilerek plak kullanımlarına başlanır. Köprü, implant gibi protetik işlemler gerekiyor ise invisalign tedavisi tamamlandıktan sonra yapılabilir.

Tecrübesi ile güven verdi Ortodonti tedavim boyunca sorduğum tüm soruları dikkate alan ve cevapsız bırakmayan doktoruma çok teşekkür ederim. tabiki mükemmel sonuç ve çok mutluyum

placeholder
Sadi Okur

Güler yüzlü, sıcakkanlı çalışanlarınız ile verdiğiniz hizmet sayesinde tüm diş problemlerim ortadan kalktı ayrıca randevularda her zaman dakik ve sorunsuz rahat bir ortamda hizmet aldım, hem merkezilik hem de otopark sorunu olmaması da ayrıca önemliydi benim için, herşey için teşekkür ederim.

placeholder
Mustafa Şenyurt

Ağız ve Diş Şağlığı Konusunda tüm merak ettiklerinizi, Randevu Talebi Oluşturup , ÖN GÖRÜŞMEMİZDE Sorabilirsiniz !