Ortodontide Sıkca Sorulan Sorular

Ortodontik bozuklukların ana sebebi genetik faktörlerdir. Anne ve babada var olan bozukluklar kendilerinden sonraki nesilleride etkilemektedir. Bunun yanında çevresel faktörler ve kötü alışkanlıklar da ortodontik bozukluklara sebep olabilmektedir.

Özellikle;

  • parmak emme
  • tırnak yeme, diş gıcırdatma, uzun süre yalancı emzik kullanımı gibi alışkanlıklar
  • veya üst solunum yollarındaki tıkayıcı faktörler (geniz eti , aşırı büyümüş bademcik veya burun kıkırdak eğriliği gibi…vs)

üst çeneyi ilgilendiren bozukluklara yol açabilmektedir.

Ortodontik tedavilerin zorluk seviyesi, diş, çene ve kemik yapısına ve kişinin dişlerinin çapraşıklık durumuna bağlıdır. Hastalara göre bazı ufak bozukluklar, aslında iskeletsel olup düzeltmesi çok uzun zaman alabilmektedir. doktorunuz ‘un muayene sırasında yapacağı mekanik hesaplamalarla tedavi maliyeti ve tahmini bir tedavi süresi hesaplanır.

Diş Teli Fiyatını Belirleyen Faktörler
– Diş telinin iki çeneye mi yoksa tek çeneye mi uygulanacağı
– Hastanın tedaviye ihtiyacı ve bozuklukların derecesi
– Eğer tedavi edilecek dişler ayrık ise bu ayrıklık miktarı
– Diş bozukluklarının yanında çene iskeletinde varolan bozukluklar & damağın gereğinden fazla dar olması
– Diş teli tedavilerinde kullanılan malzemelerinin marka özellikleri

Kliniğimizde buna ek olarak tedavi süresi boyunca taksitlendirme yapılarak ödeme kolaylığı sağlanmaktadır.

Ortalama fiyatlar hakkında fikir sahibi olmak için TDB (Türk Diş Hekimleri birliği) Muayene ve tedavi ücretleri web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Ortodontik tedaviler estetik olduğu kadar diş ve çene dokularının sağlığı açısından da önemlidir.

Diş düzensizlikleri, çapraşıklıklar dişlerin iyi temizlenememesine sebep olur. Bunun sonucunda da dişeti problemleri ve çürüklerin oluşmasi kaçınılmazdır.

Ayrıca alt ve üst çene kapanışında anahtar kilit uyumu olması gerekirken bu kapanıştaki bozukluklar çene eklem problemlerine yol açabilir. Bu durumlarda çiğneme kuvvetlerinin dağılımı doğru olamayacağından akut veya kronik travmalara ve sonrasinda çene eklem problemlerine ve hatta diş kayıplarına sebep olabilmektedir.

Aralıklı veya çapraşık dişler bazı durumlarda seslerin doğru şekilde çıkarılmasına  engel olarak  konusma problemlerine  sebep olabilir.

Dişlerdeki çapraşıklıklar estetiği bozduğu icin özellikle ergenlik dönemindeki çocuklarda psikolojik sıkıntılara  sebep olabilmektedir.

5 yıllık diş hekimliği eğitimini tamamlayarak ardından 4 ila 6 yıl süren ortodonti doktora veya uzmanlık eğitimini tamamlayan kişi Ortodonti Uzmanı olabilir. Toplamda 10 sene gibi uzun bir eğitim süresini tamamlayan biz ortodonti uzmanları (Ortodontist) diş düzensizlikleri çene ve yüz yapı bozukluklarının tedavisi ile ilgilenen Hekimdir.

Her çocuk için ilk ortodontik muayene yaşı 7-7,5 yaş civarıdır. Bu yaşta karışık dişlenme başladığı için ağızda hem süt dişleri hem de kalıcı dişler mevcuttur . İleride oluşabilecek ortodontik bozuklukların ilk sinyalleri görülebilmektedir.

Bu dönemde ebeveynlerin çocuklarına; çene yapısında yada dişlerde herhangi bir bozukluk görmeseler bile ortodontik muayene yaptırmalarında fayda vardır. Böylece ileride oluşabilecek ortodontik bozuklukların erken sinyalleri biz ortodontistler tarafından anlaşılır ve ebeveynler ortodontik tedavinin zamanı hakkında doğru bilgilendirilebilirler.

Ortodontik bozuklukların bazı tiplerinde erken müdahaleler önemlidir.

Bu tedavilerin zamanının kaçırılmaması için erken teşhis ve erken yaşta ilk muayene önemlidir.

Bunlar dışında;

  • dişlerdeki çapraşıklıklar
  • alt çene veya üst çene’nin ileri yada  geride olması
  • anormal basınç alışkanlıkları (parmak emme, uzun süre biberon kullanımı, tırnak yeme, dil itme….vs)
  • yarık damak dudak
  • diş eksiklikleri
  • erken süt dişi kayıpları
  • solunum problemleri……

görüldüğünde mutlaka biz Ortodonti uzmanlarına başvurulmalıdır.

Sadece dişleri ilgilendiren bozukluklarda ortodontik tedavinin yaş sınırı yoktur.

 Her yaşta tedavi uygulanabilir. Çene yapı bozukluklarında ise yaş önemlidir. Üst çenenin ileride veya geride  yada tam tersine alt çenenin ileride veya geride olduğu çeneler arası uyumsuzluklar ile görünen ortodontik bozukluklarda ergenlik döneminden önce müdahale gerekmektedir. Aksi taktirde tedavi zamanı kaçırılır ve büyüme ve gelişim bitimine yakin 18 yaş civarında  ortognatik cerrahi  işlemleri ile çenelerin tekrardan yerleştirilmesi gerekebilir.

Sadece dişlerdeki düzensizlikler ve çapraşıklıklar ile seyreden bozukluklar için rutin uygulamalar ise genellikle kalıcı dişlerin tamamının ağız içine sürdüğü 12-13 yaş aralığında rahatlıkla yapılabilmektedir.

Genellikle dişsel bozuklukların tedavisi için ideal yaş süt dişlerinin değişiminin tamamlanmak üzere olduğu 10-12 yaş civarıdır. Ancak çeneleri ilgilendiren iskeletsel problemlerde ve kötü alışkanlıkları söz konusu olduğu durumlarda erken tedavi büyük önem taşır. O yüzden daimi dişlerin sürmeye başladığı 6-7 yaş civarında diş hekiminizden bir ortodontist konsültasyonu isteyerek çocuğunuzu muayene ettirmeniz gerekmektedir.

Diş çapraşıklıklarının tedavisini ihmal etmek, ağız ve diş sağlığı üzerinde birbirine bağlı birçok problemin ortaya çıkmasına neden olur.

Peki, ihmal edilen ortodontik tedavi ne gibi sonuçlar doğurabilir ?

– Dişeti hastalığı
– Diş minesinde aşınma
– Diş çürüğü
– Diş kaybı
– Konuşma problemleri
– Çiğneme sorunları
– Sindirim problemleri
– Çene problemleri
– Baş ve boyun ağrıları

Diş telleri takıldıktan sonraki ilk 1 hafta alışma süreci olacağından konuşmada hafif bozulmalar görülebilir. Ancak alışma süresi tamamlandığında konuşma normale döner

Tecrübesi ile güven verdi Ortodonti tedavim boyunca sorduğum tüm soruları dikkate alan ve cevapsız bırakmayan doktoruma çok teşekkür ederim. tabiki mükemmel sonuç ve çok mutluyum

placeholder
Sadi Okur

Güler yüzlü, sıcakkanlı çalışanlarınız ile verdiğiniz hizmet sayesinde tüm diş problemlerim ortadan kalktı ayrıca randevularda her zaman dakik ve sorunsuz rahat bir ortamda hizmet aldım, hem merkezilik hem de otopark sorunu olmaması da ayrıca önemliydi benim için, herşey için teşekkür ederim.

placeholder
Mustafa Şenyurt

Ağız ve Diş Şağlığı Konusunda tüm merak ettiklerinizi, Randevu Talebi Oluşturup , ÖN GÖRÜŞMEMİZDE Sorabilirsiniz !